30 rokov po Nežnej

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

30 rokov po Nežnej revolúcii je vhodný čas obzrieť sa späť. Za uplynulých 30 rokov sme sa zbavili sovietskych vojsk, odrezali sme sa od východu a pritisli sa k západu, stali sme sa členom Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie. Zlý vlastník štát sa cez privatizácie vzdal podnikov, otvorili sme trhy západnej nadprodukcii, ktorá úspešne zlikvidovala napríklad poľnohospodárstvo. Pocítili sme, čo je to byť menejcenní, keď nám niektoré západné štáty dali moratórium na zamestnávanie. Ale išli sme dopredu, lebo cieľom bolo zabudnúť na 40 rokov socializmu a vyrovnať sa západu. No, a tak sme tu, a zhodnotiť stav je na každom z nás. Tu je jeden príklad, ako našu pozíciu, pozíciu krajín bývalého východného bloku vidí predstaviteľ západu. A treba povedať, že ten z realistickejších, ktorý si navyše servítku pred ústa nedáva.

Predseda Rakúskej ľudovej strany a bývalý kancelár Sebastian Kurz v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung kritizoval aroganciu západných krajín k východnej Európe a varoval pred prehlbujúcimi sa rozdielmi medzi východnou a západnou Európou.

„Je to sčasti arogancia Západu, ktorá ešte o čosi viac posilňuje resentiment vo východnej Európe a spôsobuje, že aj obyvateľstvo v krajinách na Západe sa na občanov zo štátov východnej Európy pozerá zvrchu,“ povedal Kurz, ktorého slová citovala rakúska stanica ORF.

Celý článok

30 rokov po…

Video z EP – konšpirátor

Klaus – pôvodná dohoda bola iná