Všetky príspevky webmaster

Riziko a zodpovednosť

Taliansko je už celé v karanténe, na Slovensku vláda zakázala všetky verejné podujatia. Mnohé školy majú voľno, osoby s cestovateľskou anamnézou by mali dodržať 14-dňovú karanténu. Napriek tomu, že z médií sa valí jedna správa o koronavíruse za druhou, sa objavujú prípady zatajenia návštevy rizikových oblastí, chorí chodia k lekárom, hoci by im mali volať, obchody a nákupné centrá sú plné, veselo fungujú krúžky, život beží ďalej. Možno práve preto Marián Kechlibar preložil a zverejnil na svojom webe výpoveď lekára Daniela Macchiniho z Bergama, kde už naplno prepukla epidémia koronavírusu. Vyberám len pár častí, určite to ale stojí za prečítanie celé.

Situácia teraz je dramatická. Iné slovo mi nenapadá. Vojna vypukla a bitka zúri nonstop celé dni a noci. Jeden za druhým sa nešťastní ľudia objavujú na pohotovosti. Majú oveľa horšie príznaky ako komplikácie chrípky. Nehovorte už prosím, že je to len ťažká chrípka. Za dva roky, ktoré pracujem v Bergame, som zistil, že ľudia nechodia na pohotovosť bezdôvodne. Tentoraz tiež nie.

Tiež vás môžem uistiť, že keď vidíte mladých ľudí intubovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti, všetko sebavedomie ohľadne toho, že ste mladí, vás prejde. A stále sa pritom nájdu ľudia na sociálnych sieťach, ktorí sa chvália, ako sú statoční, ignorujú odporúčania, protestujú, že ich normálne životné zvyky dostali dočasnú stopku – hoci okolo prebieha katastrofálna epidémia. Už nie sme chirurgovia, urológovia, ortopédi, sme len lekári, súčasť jedného veľkého tímu, ktorý musí čeliť vlne cunami, ktorá nás zavalila.

Náš spoločenský život prestal existovať. Pred niekoľkými mesiacmi sme sa s manželkou rozišli a uisťujem vás, že som sa vždy snažil o to, vidieť svojho syna, aj po nočnej zmene, aj keby som kvôli tomu šiel spať neskôr. Ale už skoro dva týždne som dobrovoľne bez kontaktu so svojím synom i ďalšími rodinnými príslušníkmi, pretože sa bojím, že ich nakazím, a že oni potom nakazia moju starú babičku alebo iných príbuzných, ktorí majú zdravotné problémy.

Majte tiež trpezlivosť. Áno, nemôžete ísť do divadla, múzea alebo do posilňovne. Buďte milosrdní voči tým zástupom starých ľudí, ktorých by ste mohli zabiť. Viem, nie je to vaša vina, ale vina tých, ktorí vás priviedli na myšlienku, že sa to preháňa. A aj toto svedectvo sa ľuďom, ktorí žijú ďaleko od epidémie, môže zdať ako preháňanie. Ale prosím vás, vypočujte nás, opúšťajte domov len v úplne nevyhnutných situáciách. Nechoďte davovo do supermarketov pre zásoby, to je to najhoršie, keď sa koncentrujete, potom vzrastá riziko nákazy od ľudí, ktorí ani nevedia, že sú infekční.

Celý článok

Hodnoty

Populárny spisovateľ Jozef Banáš vo videu na Facebooku vyjadril svoj názor, čo je podľa neho potrebné urobiť, aby Slovensko napredovalo správnym smerom. Banáš vysvetlil, že hoci sleduje predvolebné diskusie politikov, no stále je z nich podľa vlastných slov smutnejší. „Problém Slovenska zatiaľ ani jeden z nich nepomenoval,“ miení autor mnohých bestsellrov.

„Dokonca ani jeden novinár nepoložil otázku, na to, čo túto krajinu kvári. Riešia DPH-čky, daňové úniky, HDP, dôchodky, platy učiteľov a lekárov, úniky mladých ľudí za hranice, ale nikto nerieši čo je podstatné a to nie je ekonomika, ale to je morálka,“ upozornil.

Podľa Banáša korupcia, či daňové úniky a všetky podobné problémy pramenia z morálky. „Pokiaľ nezmením naše hodnoty, tak môžeme mať sto nových premiérov, môžeme mať tisíc prezidentiek, nič sa tu nezmení.“

„Išiel som z demonštrácie Za slušné Slovensko, chvalabohu, že bola, študenti po nej nasadli do električky, všetci si zobrali svoje mobily, babička sa drží tyče, a ani jeden z tých, ktorí sú za slušné Slovensko ju nepustí sadnúť… Čiže ak nezmeníme hodnoty, tak sa tu nič nezmení,“ zopakoval Banáš.

Celý komentár

Ofenzíva progresivistov

Martin Bago si vo svojom blogu všíma analýzu analytika Inštitútu Václava Klausa a bývalého šéfa kancelárie českeho exprezidenta Klausa Jiřího Weigla, v ktorej sa venuje trendom v Európe a takzvanému progresivizmu. Tu sú dva posledné odstavce analýzy, ktoré môžu motivovať pozrieť sa na problém bližšie.

„Tlak tejto modernej ľavicovej ideológie narastá každým dňom a je evidentné, že jej propagátori a hýbatelia nie sú ochotní viesť žiadne vážne diskusie a tolerovať iné názory. Nesúhlas je označený za lož a populizmus, iný názor za fake news, je oslavovaná a zavádzaná cenzúra a potláčaná sloboda slova. Dnes už nestačí vynucovanie obyčajnej politickej korektnosti, voči názorovým odporcom už sú bežne používané rôzne formy represie, osobných postihov a zastrašovania.
O tom, ako je tento boj vyhrotený, svedčí studená občianska vojna progresivistov s prezidentom Trumpom v USA alebo rapídne sa zhoršujúca situácia v krajinách EÚ. Ofenzíva progresivistov vyvoláva odpor čoraz väčšej časti mlčiacej väčšiny občanov a spoločnosť dramaticky polarizuje. Hrozí nebezpečenstvo, že v tejto situácii tradičné západné demokratické politické systémy strácajú svoju funkčnosť, lebo žiadna strana nie je ochotná pripustiť volebnú prehru a realizáciu politiky druhej strany. Celý západný svet sa ocitá na osudovej križovatke a my s ním.“

Celý článok

Podtatranci

Mafián Reichel vo štvrtok večer potvrdil pravosť videa, v ktorom s „bielym kôňom“ Šuligom preberal kšefty s pozemkami, pričom väčšinu času hovorili o Kiskovi a o tom, ako ich oklamal, ako mu robia idiotov, ako ich ťahá za nos a hlavne ako vedome skupoval pozemky, o ktorých vedel, že sú kradnuté! Z videa je evidentné, že sa Kiska s popradským podsvetím poznal osobne a že vedel, že skutočným vlastníkom pozemkov a nehnuteľností, ktoré skupoval, je práve mafián Reichel a bolo mu to jedno, citujem Šuligu: „on by ich kúpil aj od Al Caponeho“.

Reichel na obsah verejne dostupného videa v telefonickom rozhovore redakciám denníkov doslova povedal: „Je to nahraté medzi sviatkami teraz 2019 a nevedel som, že je to nahrávané. Nesúhlasil by som s tým nijako a neviem za akým účelom a kto to nahral… Mňa pán Šuliga zavolal do hotela, ktorý prevádzkuje a tam som došiel a tam prebehla tá debata… Pán redaktor, ja som ešte pred pol hodinou nevedel, že to existuje. Ja som vôbec nevedel, že to niekto chce natočiť a potom zverejniť.“

Celý článok

Panoptikum

Priatelia, počuli ste už tú novinku? Novým ministrom zahraničných vecí sa nám chce stať neomarxista a niekdajší predseda Progresívneho Slovenska Štefunko, ktorý v lete odovzdal vedenie strany Trubanovi, no stále je jej podpredsedom. Štefunko povedal, že by bol ráznejším ministrom ako Lajčák a doslova uviedol: „Slovensko je súčasťou Európskej únie aj NATO, ale stále robíme takú politiku, ktorá sa chce zapáčiť aj jedným aj druhým. Nemôžeme sa pozerať na východ aj na západ a mať na to rovnaký meter“.

Áno je to ten Štefunko, ktorý oficiálne založil nielen neomarxistické liberálne Progresívne Slovensko, ale aj propagandistický eurohujerský portál Euractiv (jeho slovenskú odnož), čo hovorí samo za seba a dobre napovedá o smerovaní SR pod jeho vedením, resp. pod vedením PS/SPOLU. Zo Slovenska by sa takmer okamžite stala absolútna kolónia Bruselu a Berlína, rovnako ako by na poste ministra zahraničia okamžite podpísal a prijal všetky dokumenty, ktoré by k nám smerovali z NATO či OSN. Aj všetky migračné!

V rozhovore mu zase kontroval človek z Kiskovej strany Za ľudí, ktorý je rovnako pripravený viesť rezort zahraničia. Ide o Tomáša Valáška – bývalého veľvyslanca pri NATO v Bruseli a súčasného riaditeľa think-tanku Carnegie Europe – západnej mimovládky, ktorá sa podieľala aj na vypracovávaní Bezpečnostnej stratégie SR! Tej stratégie, ktorú pre jej extrémne rusofóbnu podobu odmietli prijať aj samotní poslanci NR SR!

Celý článok

Pozrite si nasledujúce video pochádzajúce z Kanady, ktorá je ideológiou neomarxizmu už tak zdegenerovaná, že sa z toho už nikdy nemusí vyhrabať! Vo videu môžete vidieť školské osnovy s názvom S.O.G.I. (sexuálna orientácie a rodová identifikácia), ktoré boli do praxe zavedené v roku 2016 a učia žiakov základných škôl LGBT a gender ideológii, resp. doslova oslavujú homosexualitu a vštepujú do nich, že pohlavie je premenlivé! A za tých pár rokov už dokázali zmiasť, duševne popliesť a zdravý vývin zničiť tisícom detí! A to sa nedá nazvať inak ako zločin na vlastnom národe, na vlastných deťoch! Za všetko môže neoliberálna kanadská vláda, ktorá povolila, aby k takémuto neomarxistickému vymývaniu mozgov mohlo vôbec dochádzať a v podstate odsúdila Kanadu na zánik, pretože budúce generácie budú po takomto vymývaní mozgov na školách tak zmätené a zdegenerované, že nebudú vedieť identifikovať ani vlastné pohlavie, nieto ešte riešiť závažné otázky týkajúce sa štátu a spoločnosti! No o to západnej finančnej oligarchii ide! Preto sa pýtam: Chceme toto aj na Slovensku? Nie? Tak nevoľte slovenských neomarxistov z Progresívneho Slovenska, Kiskovej Za ľudí a ich poskokov z ďalších liberálnych opozičných strán! Toto nie je vážení strašenie či konšpirovanie, toto je tvrdá a nepopierateľná realita súčasného neoliberálneho Západu, ktorý sa snaží prostredníctvom chorej ideológie neomarxizmu úplne demoralizovať, odnárodniť a zdegenerovať svoje obyvateľstvo, najmä svoje budúce generácie, a urobiť z neho doslova bezduché, ľahko ovládateľné ovce! No tomu musíme na Slovensku jednoznačne zabrániť! A ja a HLAS ĽUDU nikdy nedovolíme, aby takéto veci boli pretlačené do školských osnov na Slovensku! Pretože štát, ktorý nedokáže ochrániť vlastné deti, si nezaslúži byť štátom!Martin Bago kandidát na poslanca NR SR za HLAS ĽUDU(strana č. 21)

Zveřejnil(a) Martin Bago – blog dne Pondělí 27. ledna 2020

Čo si na nás nachystali

Poslanec Európskeho parlamentu, ktorý nedávno viedol Alianciu liberálov a demokratov Európy, bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt pred hlasovaním o brexite povedal niečo, čo by malo nielen u každej vlády, ale aj u každého rozumného človeka ctiaceho si slobodu rozsvietiť červenú kontrolku!

Verhofstadt doslova povedal: „Poučením z toho (brexitu), drahí kolegovia, je nie rozpúšťať EU, ako to tvrdia niektorí. Poučením je EU hlboko reformovať! A to tak, aby sme z nej v nadchádzajúcich rokoch konečne urobili reálnu Úniu! To znamená Úniu bez možnosti si vybrať k čomu sa pridáme, z čoho vystúpime, bez pravidiel o jednomyseľnosti a bez práv veta! Jedine potom budeme môcť jednať, len potom budeme môcť obhájiť svoje záujmy a hájiť svoje európske hodnoty. Tým problémom, ktorý sme videli pri brexite, je nedostatok efektivity!“ Áno, toto sú slová človeka, ktorý sedí vo vrcholovom vedení EU a už dávnejšie povedal napr. aj také veci ako, citujem: „Musíme byť schopní sa novou európskou armádou postaviť, ak to bude nutné, aj proti Putinovi“ alebo „V EÚ nie je pre neliberálne spoločnosti miesto“.

Celý článok

Keď je myšlienka vzácna

O svojej vízii budúcnosti a smerovania slovenskej politiky sa rozhovoril aj člen Oľano, niekdajší člen viacerých mimovládok, rusofób a slovenský zbrojný militarista Jaroslav Naď, ktorý bol v novembri ako prvý Slovák obvinený z trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti, rozumej vlastizrady (aj keď bolo toto obvinenie po zaujímavých skutočnostiach nakoniec stiahnuté).

Naď vo svojom vyjadrení doslova uviedol, že plánuje schváliť takú bezpečnostnú stratégiu SR, v ktorej bude zakotvená aj informácia o tom, že Rusko je našou bezpečnostnou hrozbou! Ako doslova povedal: „V prípade Ruska, stále je anektovaná časť Ukrajiny, stále prebiehajú bojové operácie, do ktorých, či sa to niekomu páči, alebo nie, RF zapojená je. Stále môžeme hovoriť, že Rusko je zapojené do situácie v Sýrii, celkovo na Blízkom Východe aj spolupráca s Iránom atď. Je tam jednoducho viac vecí, pre ktoré Rusko naozaj, samozrejme hybridné hrozby, ktoré nemôžem vynechať. Takže kvôli tomu všetkému je úplne oprávnené, keď Rusko považujeme za bezpečnostnú výzvu. V okolí každá krajina má v strategických dokumentoch Rusko za bezpečnostnú hrozbu, tak prečo pre Slovensko by tou hrozbou nemalo byť?“ A k tomu dodal, že na vojenskú infraštruktúru by prijal podporu od ktoréhokoľvek spojenca! Martin Bago upozorňuje, že tento človek sa už dnes pasuje do role potenciálneho budúceho ministra obrany!

Celý článok

Maďarsko aktivovalo dohodu o obrane hraníc uzatvorenú medzi štátmi V4

Maďarský premiér Viktor Orbán v týchto dňoch oznámil, že Maďarsko sa rozhodlo aktivovať dohodu o obrane hraníc uzatvorenú medzi štátmi V4, pretože migračná vlna a tlaky na južné hranice Maďarska začínajú podľa jeho slov pripomínať rok 2015! A po aktivácii tejto dohody sú Slovensko, Česko a Poľsko zaviazané v prípade potreby poskytnúť Maďarsku okamžitú pomoc.

Orbán pristúpil k aktivácii dohody s V4 po tom, čo pokusy o prekročenie maďarskej hranice narástli v posledných mesiacoch takmer desať násobne! Ako sa píše vo vyhlásení maďarskej vlády: „V decembri 2018 pohraničná polícia zmarila 390 pokusov, kým v roku 2019 došlo k takmer desať násobnému nárastu na 3 299. Dáta z nového roku tiež neupokojujú, len 1. januára maďarská polícia zadržala 212 nelegálnych migrantov. A za prvých 6 dní šlo dohromady o 900 pokusov o nelegálne prekročenie hraníc. Začína to vyzerať ako najhoršie dni v roku 2015.“

K tejto situácii sa vyjadril aj samotný maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý na tlačovej konferencii okrem iného uviedol: „Pokiaľ ide o správy o migrácii, v prvom rade sme boli informovaní o ročných údajoch tureckého úradu pre migráciu. Takže sme sa pozreli na to, čo sa deje v Turecku. Ročné zhrnutie tureckého migračného úradu uvádza, že v roku 2019 vstúpilo do Turecka nelegálne 450 000 ľudí. To je 450 000 za jeden rok. Čo je nárast o 70% oproti predchádzajúcemu roku. V dôsledku toho došlo tiež k dramatickému nárastu počtu migrantov smerujúcich do Grécka o 180%. Logickým dôsledkom toho bolo zvýšenie počtu migrantov na balkánskej trase“.

Celý článok

Odhalené charaktery

Americký prezident Donald Trump pohrozil Iraku prísnymi sankciami po tom, čo iracký parlament v nedeľu prijal rezolúciu vyzývajúcu amerických a všetkých zahraničných vojakov, aby opustili krajinu. Trump doslova povedal, že ak Irak vyzve amerických vojakov na odchod nepriateľsky, USA naň uvalia sankcie, ktoré ešte nikdy nevideli a iránske sankcie budú pri nich vyzerať mierne. Podľa jeho slov majú USA v Iraku mimoriadne drahú leteckú základňu, ktorej postavenie stálo miliardy dolárov a USA z Iraku neodídu, kým im Iračania za ňu nezaplatia.

Tieto najnovšie slová Trumpa, na ktorého hlavu bola len tak mimochodom v Iráne za smrť iránskeho generála Sulejmániho vypísaná odmena 80 miliónov USD, opäť o niečo viac prilievajú olej do ohňa nenávisti, ktorá sa na Blízkom východe voči USA každým dňoch stupňuje viac a viac! A ešte viac sa stupňovať bude, pretože na povrch vyplávali ďalšie skutočnosti o útoku na konvoj Sulejmániho. Tie potvrdzujú, že Sulejmániho do Iraku vylákal samotný Trump prostredníctvom irackého premiéra, ktorý ho do Bagdadu pozval na rokovanie o návrhu na zníženie napätia na Blízkom východe. USA teda vylákali Sulejmániho na rokovania o mieri, ktoré boli ale len obyčajnou pascou a nakoniec ho stáli život.

Tieto najnovšie informácie spoločne s najnovšími vyhrážkami USA voči Iraku a samozrejme Iránu, len vyeskalujú nenávisť voči Američanom a celkovo Západu v očiach moslimských obyvateľov blízkovýchodných krajín na maximum. To bude mať za následok nielen útoky, ale môže postupne znamenať aj nútené stiahnutie amerických a západných vojsk z Iraku. A možno aj celého blízkovýchodného regiónu.

Celý článok

Digitálna diktatúra sa začína

Grécko sa stáva prvou krajinou Európy, ktorá začne pokutovať svojich občanov za to, že využívajú hotovosť! Grécka vláda si v týchto dňoch stanovila podmienku, na základe ktorej občania musia minimálne 30 % svojho príjmu utratiť v bezhotovostnej forme. Ak sa niekomu nepodarí v danom mesiaci tento cieľ naplniť, platiť bude špeciálnu daň, inak povedané pokutu, ktorá bude činiť 22 % zo sumy, ktorá občanovi v daný mesiac chýbala do naplnenia 30% kvóty!

Gréci tak budú musieť povinne začať používať pri tretine svojich platieb bezhotovostný platobný styk, inak budú pokutovaní priamo štátom! Vláda si od tohoto nového nariadenia sľubuje zvýšenie príjmov do štátnej kasy o min. 500 miliónov euro ročne (či už vo forme zisku z pokút alebo daní, ktoré by inak nemuseli byť zaplatené) a tiež zníženie počtu daňových podvodov. Ide však o tvrdý zásah do práv občanov, možnosť výberu platieb je totiž jedným zo základných prvkov slobody a toľko omieľanej demokracie.

Celý článok

Kam nás vedie neoliberalizmus

A máme tu ďalšie prekvapivé vyjadrenie! Proti neoliberalizmu sa v poslednej dobe vyhraňuje a odmieta ho nielen stále viac obyčajných ľudí, ale aj odborníkov, vysokých politikov a bývalých vysokých funkcionárov pôsobiacich v medzinárodných organizáciách. Najnovšie tak učinil bývalý hlavný ekonóm Svetovej banky Joseph Stiglitz, ktorý ho ostro skritizoval a povedal, že neoliberalizmus prinesie zánik civilizácie!

Ako Stiglitz doslova uviedol: „Dôveryhodnosť viery neoliberalizmu v nekontrolované trhy, ktoré mali byť najistejšou cestou k zdieľaniu prosperity, dnes umiera. Súbežná strata dôvery v neoliberlizmus aj demokraciu nie je žiadna náhoda alebo iba korelácia. Neoliberalizmus podkopáva demokraciu 40 rokov. Forma globalizácie predpísaná neoliberalizmom spôsobila, že jednotlivci a celé spoločnosti nemajú pod kontrolou dôležité súčasti svojho osudu“.

Celý článok

Maďari zúria, dôvodom je opäť Sörös

V maďarskej politike to opäť vrie a dôvodom je, opäť, americký miliardár maďarského pôvodu George Sörös. Maďari sa totiž dozvedeli, že Sörös sa pri kreovaní novej Európskej komisie snažil zabrániť prideleniu portfólia rozširovania a susedskej spolupráce maďarskému komisárovi. Lobovať sa snažil u nemeckej kancelárky Merkelovej prostredníctvom prezidentky Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku. V tomto prípade síce dostal po nose s odôvodnením, že takto to nefunguje, ale Maďarom sa aj nevydarený pokus ráta. A to najmä preto, že v najbližších rokoch sa bude riešiť aj otázka integrácie balkánskych krajín do Európskej únie, a práve cez tieto štáty vedie významná migračná trasa.

Pre Maďarsko je však citlivý aj smer, z ktorého mal útok na pridelenie agendy smerovať. Ešte v roku 2018 sa totiž dostali na verejnosť nahrávky Balázsa Dénesa, výkonného riaditeľa Únie pre občianske slobody. V nich opisoval, ako vyvinúť silný medzinárodný tlak na Maďarsko, aby zmenilo zákon o mimovládnych organizáciách financovaných zo zahraničia. Dénes doslova uviedol, že Nemecko je silným hráčom v Maďarsku vďaka nemeckým investorom a spoločnostiam. Ak teda nemecké ministerstvo zahraničných vecí niečo chce, má na to nástroje. Preto Sorosov pokus smerovaný cez Nemecko je pre Maďarov ako červené súkno pre býka.

Celý článok

30 rokov po Nežnej

30 rokov po Nežnej revolúcii je vhodný čas obzrieť sa späť. Za uplynulých 30 rokov sme sa zbavili sovietskych vojsk, odrezali sme sa od východu a pritisli sa k západu, stali sme sa členom Európskej únie aj Severoatlantickej aliancie. Zlý vlastník štát sa cez privatizácie vzdal podnikov, otvorili sme trhy západnej nadprodukcii, ktorá úspešne zlikvidovala napríklad poľnohospodárstvo. Pocítili sme, čo je to byť menejcenní, keď nám niektoré západné štáty dali moratórium na zamestnávanie. Ale išli sme dopredu, lebo cieľom bolo zabudnúť na 40 rokov socializmu a vyrovnať sa západu. No, a tak sme tu, a zhodnotiť stav je na každom z nás. Tu je jeden príklad, ako našu pozíciu, pozíciu krajín bývalého východného bloku vidí predstaviteľ západu. A treba povedať, že ten z realistickejších, ktorý si navyše servítku pred ústa nedáva.

Predseda Rakúskej ľudovej strany a bývalý kancelár Sebastian Kurz v rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung kritizoval aroganciu západných krajín k východnej Európe a varoval pred prehlbujúcimi sa rozdielmi medzi východnou a západnou Európou.

„Je to sčasti arogancia Západu, ktorá ešte o čosi viac posilňuje resentiment vo východnej Európe a spôsobuje, že aj obyvateľstvo v krajinách na Západe sa na občanov zo štátov východnej Európy pozerá zvrchu,“ povedal Kurz, ktorého slová citovala rakúska stanica ORF.

Celý článok

30 rokov po…

Video z EP – konšpirátor

Klaus – pôvodná dohoda bola iná

Malé ale podstatné víťazstvo

Blížia sa nám parlamentné voľby, politici sa rozčuľujú nad volebným moratóriom na prieskumy, mimovládky, platené spravidla zo zahraničia, sa už aktivizujú a ohlasujú kampaň (nie, to nie je ani náhodou miešanie sa do záležitostí iného štátu). A pri tom všetkom bežný človek premýšľa, komu to vo voľbách hodiť a či sa vôbec volieb zúčastniť.

V Európskom parlamente sa ale 24. októbra ukázalo, že sa počíta každý hlas, ako poslanca, tak aj voliča, ktorý ho tam dostal. Len o 2 hlasy totiž neprešiel návrh uznesenia, ktorý mal napomôcť rýchlejšiemu presídleniu Afriky do Európy – dobre, to bola hyperbola. Ale – v návrhu uznesenia európsky parlament vyzýval členské štáty, aby urýchlene evakuovali obyvateľov z Líbye a presunuli ich aj do štátov Európskej únie. V spomínanom uznesení európsky parlament tiež vyzýval na vytvorenie bezpečných a legálnych ciest a na podporu evakuácie, presídlenia a zavedenie humanitárnych koridorov do EÚ.

Marketingovo to využila ĽSNS, ktorej dvaja poslanci Európskeho parlamentu – Radačovský a Uhrík, hlasovali proti. A áno, práve dva hlasy rezolúciu poslali do zabudnutia, aspoň dočasne. A je to dôkaz, že keby tam miesto týchto dvoch boli takzvaní vítači, mohlo to byť celé inak. A áno, podobne môže v národnom parlamente, ak nefunguje koaličný valec, rozhodnúť aj jeden hlas opozičného poslanca. Preto, bez ohľadu na predvolebné prieskumy, má význam vysloviť svoj názor vhodením volebného lístka. A nie je dôležité, či prieskumovému lídrovi alebo predvolebnému lúzrovi. Názor je názor; a demokracia okrem práv zakladá minimálne jednu povinnosť – starať sa o ňu, aby prežila.

Celý článok

Video – Uhrík

Mimovládky idú do volieb

Moratórium rozbúrilo hladinu

Keď vás uráža kríž, choďte inam

Minister versus mocní v Bruseli

Grécko je 10-miliónová krajina, na európske pomery stredná, reálne malá krajina, HDP na hlavu obyvateľa má dnes nižšie ako Slovensko. Grécka kríza bola jednou z najvážnejších kríz EÚ, bol to čas, keď euro rozdelilo EÚ na sever a juh.

Grécka dlhová kríza a de facto bankrot štátu nebola len problémom Grécka, išlo o veľký problém pre najväčšie štáty EÚ. Aby sme pochopili, prečo došlo k zrážke medzi Nemeckom a Gréckom, musíme si uvedomiť, aký veľký problém predstavovalo Grécko pre Nemecko a Francúzsko.

Grécke problémy vypukli po kolapse na Wall Street (2008), Gréci neboli schopní refinancovať svoje dlhy, prišli o úvery, vypukla insolventnosť. „Tri francúzske banky tak odrazu čelili stratám z úverov v krajinách periférie v objeme prinajmenšom dvojnásobku francúzskeho hospodárstva“. „Čísla Banky pre medzinárodné platby odhaľujú vskutku strašidelný obraz: z každých 30 eur úverov mali prístup len k jedinému. To znamenalo, že keby im dlžníci nevrátili len tri percentá z celkového objemu úverov – teda ak by sa im z úverov vládam, domácnostiam a firmám na periférii nevrátilo 106 miliárd –, tri najväčšie francúzske banky by musela zachrániť francúzska vláda.“

Išlo by o obrovský problém: grécky bankrot (odpísanie dlhov) by Francúzov donútil požičať si šesťnásobok celkových ročných daňových príjmov ich štátu!

Nemci na tom neboli tak zle, ale aj Merkelová mala problém. Po americkej finančnej kríze museli bankám schváliť podporu 406 miliárd eur, krátko nato čelila Merkelová požiadavke, že kvôli gréckym dlhom a úverom, ktoré poskytovali nemecké banky, potrebujú tieto banky ďalšiu dotáciu v rozmedzí 340-400 miliárd eur.

„Lídri Francúzska a Nemecka nechceli, aby grécka vláda vyšla s pravdou von, teda aby priznala bankrot, pretože im išlo dohromady o sumu v objeme zhruba jedného bilióna eur. Ibaže museli nájsť spôsob, ako druhýkrát zachrániť svojich bankárov, a to bez vedomia domácich parlamentov. Ako svojho času povedal bývalý luxemburský premiér a potom predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker: ,Keď je situácia vážna, musíte klamať.‘“

Celý článok

Súmrak demokracie

Politický analytik Ján Baránek v publikovanom rozhovore upozornil na nebezpečenstvá, ktoré so sebou prinášajú sociálne siete, najmä sústredením moci v rukách ich majiteľov, ktorí majú formou cenzúry a zásahov do slobody prejavu dosah na formovanie myslenia množstva ľudí. Tu je prepis časti jeho zamyslenia sa nad aktuálnym stavom.

“Toto je veľmi, veľmi nebezpečné, aby si nevolená skupina vplyvných ľudí vytvárala pravidlá pre celú spoločnosť. Netvrdím, že je to zánik demokracie, ale môže to byť začiatok zániku demokracie,” upozornil Baránek.

Akonáhle sa totiž dostaneme do štádia, že nám politiku budú robiť a ovplyvňovať veľké nadnárodné spoločnosti alebo napríklad aj lokálne médiá, pôjde podľa jeho slov o začiatok konca demokracie.

Analytik dodáva, že sme si dnes veľmi zvykli na demokraciu, ale nesmieme zabúdať na to, že sa to môže zmeniť. “My sme si zvykli na tento pohodlný západný spôsob života a ako keby sme stratili historickú pamäť, že toto čo žijeme je svetlá výnimka v celej histórii ľudstva.”

Preto si nevie vysvetliť, že v čase, keď konečne žijeme v demokracii si ju nechávame takýmito spôsobmi rozkladať. “A to nie je len Google, Facebook. To sú napríklad v našich podmienkach médiá, aktivisti, časť tretieho sektora. Predsa politik, akokoľvek skorumpovaný, je volený. On nemôže podliehať vplyvu dvoch, troch ľudí, ktorí nie sú volení.”

Celý článok
Talianska dôchodkyňa o podpore migrantov

Oklamali Slovensko, klamali aj do očí rodičom zavraždených

Bloger a niekdajší člen iniciatívy Za slušné Slovensko Roman Mancel, ktorý sa priamo podieľal na organizovaní protivládnych protestov, informoval o podrobnostiach zrušeného protestu v marci minulého roka a celkovo o kontroverzných skúsených mimovládkaroch v pozadí celej iniciatívy. Iniciatíva Za slušné Slovensko podľa neho oklamala Slovensko, a klamali aj do očí rodičom zavraždených. Predčasné voľby vraj nikdy neboli v pláne tejto iniciatívy.

Mancel, ktorý sa aktívne angažoval v protestoch a pôsobil ako ich organizátor v meste Piešťany, tvrdí, že nebolo náhodou, že iniciatíva Za Slušné Slovensko robila “neustále toľké chyby”, že zrušili protest v Bratislave, a za primátora Bratislavy podporili iba „nezávislého“ kandidáta Progresívneho Slovenska. Tiež tvrdí, že nebolo náhodou, že dvaja jej členovia skončili v strane nášho bývalého prezidenta Andreja Kisku, s ktorým sa stretli tesne pred zrušením protestu… “Žiadne chyby to neboli. Bolo to súčasťou plánu prevziať moc a toto je moje svedectvo o iniciatíve Za slušné Slovensko”, uvádza svoje šokujúce svedectvo bývalý organizátor protestov Za slušné Slovensko.

Mancel tvrdí, že má k dispozícii emaily, zápisnice zo stretnutí, print screeny komunikácií a fotografie, ktoré to potvrdia. „Miesto boja proti tejto skorumpovanej vláde sme dláždili cestu pre tých, ktorí chcú prevziať moc, uviedol Mancel. Iniciatíva bola riadená zvonka. Organizátori, ktorí sa pridali k Šeligovi boli iba zmanipulovaní štatisti a kto sa nepodvolil, toho vylúčili. V skutočnosti, smerovanie iniciatívy riadili ľudia z jednej mimovládnej organizácie.”

Celý článok

Poľská plynová vojna

Útoky na Saudskú Arábiu a jej ropné zariadenia eskalovali situáciu na Blízkom východe. Obdobie unáhlených krokov je už hádam za nami. Tak sa na to pozrime s odstupom. Škody na ropnom termináli sú vraj katastrofálne a na pôvodnú produkciu sa podarí firme Saudi Aramco dostať najskôr až za pol roka. Americký prezident Donald Trump oznámil, že americká armáda je pripravená Irán potrestať za útok proti Saudskej Arábii. Je čudné, že k tomuto útoku došlo len 4 dni potom, čo Donald Trump vyhodil Johna Boltona, vyhláseného jastraba, ktorý navrhoval vojenskú intervenciu vo Venezuele, atómové bombardovanie Severnej Kórey a inváziu do Iránu. Všetko to ukazuje na to, že útok na zariadenia firmy Saudi Aramco je testom odvahy Donalda Trumpa a skúška jeho tvrdosti po odchode jeho poradcu Johna Boltona. Jastraby vo Washingtone teraz testujú, ako Donald Trump zareaguje, či bude potrebné na Trumpa pritvrdiť, alebo bude stačiť táto provokácia v Saudskej Arábii a Donald Trump to spustí proti Iránu v plnej paráde. Ale celé to môže byť úplne inak.

Veľmi pikantnou súvislosťou je totiž to, že Saudi Aramco pripravovala IPO, teda vstup na burzu a prechádzala procesom hodnotenia. Po tomto raketovom útoku to vyzerá, že IPO je, aspoň na čas, v troskách. A tu pozor, tu musíme zbystriť. Saudi Aramco je doposiaľ štátna firma pod kontrolou rodiny Saudov, ale ak by sa z nej stala verejne obchodovateľná spoločnosť, mohol by si jej akcie kúpiť de facto ktokoľvek, kto by prišiel a dal by balík peňazí na stôl za mamutí balík verejných akcií . A hádajte, odkiaľ by takýto kupec akcií asi tak mohol pochádzať? No predsa z Číny! A čo by to znamenalo pre amerických partnerov? No predsa ohrozenie pozície a funkcie petrodolárov! Pretože hádajte, čo by sa nedajbože mohlo stať, keby nad Saudi Aramco získali kontrolu Číňania? Mohlo by sa stať, že rafinéria by zo dňa na deň prestala predávať ropu výhradne za americký dolár, ale začala by predávať za všetky meny, alebo balík vybraných mien. A to by bol koniec petrodolárov. Takže, ako tomu zabrániť?

Celý článok

Problém s názvom Nemecko nezmizol

1. september je za nami, pre nás sa niesol prevažne v duchu Dňa ústavy, a s tým spojeného dňa otvorených dverí v parlamente. Už o niečo menej pozornosti si vyslúžil fakt, že pred 80 rokmi Nemecko napadlo Poľsko, a tak sa stal 1. september v historickom kalendári míľnikom vypuknutia druhej svetovej vojny v Európe. Európania sa vo viacerých ohľadoch z tohto konfliktu a jeho sprievodných javov spamätávajú dodnes. Súčasťou tohto procesu je aj dlhodobé zotrvávanie v omyle, založenom na predstave, že nebyť Adolfa Hitlera a brutálnej ideológie nacistickej strany, druhá svetová vojna by sa Európe vyhla.

Už viackrát sme poukázali na to, že príčinou vypuknutia druhej svetovej vojny v Európe nebol národný socializmus (prípadne fašizmus). Démoni nacizmu poháňali motor krutosti, s akou sa táto vojna viedla na fronte aj v zázemí. O tom niet najmenších pochýb. Ideológia a rasová nenávisť, akokoľvek boli masívne, však neboli dostatočnými silami na rozpútanie globálnej a hlavne totálnej vojny.

Tri delenia Poľska v 18. storočí neboli výsledkom nenávisti Rakúska, Pruska a Ruska voči Poliakom, ale dôsledkom vzájomnej nedôvery týchto troch monarchií. Územia súčasného Poľska, Bieloruska a Ukrajiny sú tvorené nížinami bez väčších geografických prekážok, a preto poskytujú útočníkovi výhodu ľahkého postupu proti napadnutej strane. Rozdelené Poľsko bolo teda vtedajšou formou nárazníkovej zóny, ak chceme strategickou hĺbkou, troch veľkých európskych monarchií.

Keď si po vypuknutí druhej svetovej vojny podelili Poľsko Adolf Hitler s Jozefom Stalinom, nebol to výraz ich srdečných vzťahov. Naopak, bol to dôsledok ich hlbokej nedôvery, aj keď pakt Molotov-Ribbentrop by mohol zvádzať k opačnej predstave. Nedôvera medzi Hitlerom a Stalinom bola sčasti ideologická, no jej skutočné príčiny boli zakorenené v dejinách. A geografii.

Celý článok

Dokonalý život zabíja

V 60. a 70. rokoch minulého storočia vykonal známy vedec John Calhoun z USA celý rad zaujímavých experimentov. Najzaujímavejší bol pokus, pri ktorom skúmal, čo sa stane myšiam, ktorým vybuduje dokonalý život.

Vedec umiestnil hlodavce do príjemného prostredia, dal im neobmedzené množstvo potravín, maximálnu ochranu pred všetkými druhmi chorôb. Vybudoval im dokonalé podmienky pre hladkú reprodukciu a obmedzil stretnutie s predátormi. Ale experimentálne hlodavce namiesto aby sa tešili z dokonalého života – zomreli. Prečo sa tak stalo?

John Calhoun sa celý život snaží svojimi experimentami na myšiach predpovedať budúcnosť, ktorá čaká ľudstvo. S pomocou mnohých experimentov na myšiach prišiel vedec na nový termín – správanie skazy. Podstatou javu je, že akonáhle žijú živé bytosti v podmienkach preplnenosti a preľudnenia, správanie živých bytostí sa zmení z konštruktívneho a pozitívneho na deštruktívne a deviantné.

Celý článok