Všetky príspevky webmaster

Áno, som ako Idiot

Pred týždňom sme priniesli komentár Ľubomíra Jaška, redaktora z Aktuality.sk, v ktorom sa obul do poslanca Petra Marčeka. Komentár niesol názov -“Užitoční idioti Kremľa naozaj existujú”. Poslanec Marček na komentár reagoval – tu je časť reakcie:

Dostojevskyj je bezpochyby autor, ktorého kvalitu diela nepopierajú ani moji kritici. Nanešťastie však patria práve k tej skupine ľudí, ktorí sa za kus “žvanca” radšej nepozerajú do zrkadla. Je pre mňa čestnejšie byť Dostojevského Idiotom, ako úplatným a slepým zradcom občanov Slovenska, ktorých tu už 30 rokov okrádajú oligarchovia a médiá im robia úctivých služobníkov.

Áno, som ako Idiot!!

Hlavná postava, knieža Lev Myškin je človek, ktorý je veľmi dobrý a čistý, schopný milovať až k sebaobetovaniu. Predpokladá sa, že je premietnutím najvnútornejších autorových názorov a pocitov. Ako to často býva, jeho slušnosť si ľudia mýlia so slabosťou a kvôli jeho úprimnosti a idealizmu ho označujú za idiota, potom, ako ho spoznajú bližšie, zmenia názor.

Celá reakcia Petra Marčeka
Marček k návšteve premiéra v USA
Chmelár k návšteve premiéra v USA

Keď nemáš svoj deň

Aféra s americkými skladmi na Slovensku stále nie je uzavretá, už sa však dostala do úzadia. Komentátori samozrejme majú mierne oneskorenie aj zotrvačnosť. Narazili sme na komentár k ceste nezaradeného poslanca Petra Marčeka na Jaltské fórum. Tam poskytol ruskému denníku svoj názor na možné skladovanie amerických zbraní u nás, bez kontroly slovenskými orgánmi. Komentár slabučký, ale zasa pri všeobecnom prepade úrovne vzdelania, prečo by práve žurnalistika mala prekvitať. Názor si urobte sami, či už ste veriacimi v nezištnú pomoc alebo ste skôr nedôverčivé povahy.

Celý komentár

Život na predaj

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg podľa novinára Duncana Campbella a jeho kolegov z NBC, Süddeutsche Zeitung a Computer Weekly, obchodoval s osobnými dátami užívateľov, pričom niektoré dával svojim priateľom zadarmo. To všetko sa malo uskutočniť v čase, keď verejnosť ubezpečoval, že ochrana ich osobných údajov je prioritou najväčšej sociálnej siete sveta.

Facebook mal v niektorých prípadoch odmieňať zvýhodnené spoločnosti tým, že im poskytol prístup k údajom svojich používateľov. V iných prípadoch zase odmietol prístup k užívateľským dátam konkurenčným spoločnostiam alebo aplikáciám. Amazon napríklad získal rozsiahle osobné dáta užívateľov len za to, že na sociálnej sieti minul veľa peňazí za reklamnú kampaň na smartphone Fire.

Všetko sa malo diať v čase, kedy Zuckerberg hovoril o rastúcej dôležitosti ochrany užívateľov. Ako povedal pre New York Times v roku 2014, súkromná komunikácia medzi užívateľmi je „čoraz dôležitejšia“. „Čokoľvek, čo môžeme urobiť, aby sa ľudia cítili komfortne, je veľmi dobré,” vyhlásil.

Dokumenty však ukazujú, že na rozdiel od verejných vyhlásení spoločnosti Facebook, spoločnosť prišla s niekoľkými spôsobmi, ako sa môžu firmy dostať k dátam používateľov. Facebook si za ne nechal buď priamo zaplatiť alebo sa uspokojil s poriadnou investíciou do reklamy na sociálnej sieti. Takáto dohoda nie je vo svete technológií zas až tak neobvyklá, ale Facebook obchodoval s oveľa citlivejšími dátami, ktoré jeho konkurencia nemá k dispozícii.

Celý článok

Priateľská pomoc

Na verejnosť prenikol návrh zmluvy medzi Slovenskom a Spojenými štátmi o dočasnom pobyte amerických vojsk na slovenskom území. Dočasne pobývajúcich vojsk sme mali u nás dosť. Americká trúba Denník N síce píše, že to je už prekonaný prvotný návrh, ale v podstatnom ho Američania určite nechcú zmeniť.

Porovnajme tento návrh s „Ochrannou zmluvou“, ktorú uzavrel Slovenský štát s nacistickým Nemeckom. Zmluvu podpísal 18. marca 1939 teda štyri dni po svojom vzniku. V článku 2 Zmluvy sa píše, že nemecká armáda má právo v pásme po východný okraj Malých Karpát, Bielych Karpát a Javorníkov zriaďovať vojenské objekty a držať ich obsadené silou, ktorú pokladá za potrebnú.

Mimochodom, do tohto pásma spadá letisko Kuchyňa, teraz zaujímavé pre Američanov. Slovenská vláda sa zaviazala, aby pre také stavby poskytla zem a pôdu. Nemeckí vojaci a nemecké dodávky mali právo na bezcolné vybavenie. Vo vymedzenej oblasti vykonávala vojenské výsostné práva nemecká armáda a Nemci tam pôsobiaci podliehali nemeckému súdnictvu.

Ako to teda vyzerá v porovnaní s uniknuvšou zmluvou s Američanmi?

Celý článok

Prvá prezidentka

Zuzana Čaputová získala v druhom kole prezidentských volieb 58,4 percenta hlasov, Maroš Šefčovič 41,6 percenta.

O víťazstve Zuzany Čaputovej sa rozhodlo už v prvom kole, po ktorom bolo jasné, že Šefčovič môže jej obrovský náskok zmierniť, ale už nie zmazať. V Smere sa napokon utešujú jedine tým, že ich kandidát zmobilizoval v druhom kole dvojnásobne viac voličov než Čaputová: kým Šefčovič získal v druhom kole o 350 tisíc hlasov viac, Čaputovú volilo len o vyše 180 tisíc voličov viac než v prvom kole.

No pri jej takmer polmiliónovej prevahe voličov z prvého kola ju nemusel mrzieť ani tento nízky dodatočný zisk.

Tohtoročné prezidentské voľby majú jeden negatívny rekord – v druhom kole sa na nich ich zúčastnil najmenší podiel oprávnených voličov. S účasťou takmer 42 percent ide o najslabšiu účasť v prezidentských voľbách, hoci v porovnaní s rokom 2004, keď v druhom kole proti sebe kandidovali Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič, ide len o malý rozdiel.

Aj vďaka tomu má Čaputová z doterajších prezidentov najslabší mandát – prezidentkou sa stala napriek tomu, že získala o takmer 700 tisíc hlasov menej, ako Rudolf Schuster v roku 1999.

Celý článok

Stred Európy

Tento víkend rozhodne o novom prezidentovi, aj preto sme sa rozhodli priniesť niekoľko postrehov, ktoré tieto voľby priniesli. Okrem iného ukázali, že pre mnoho ľudí nebolo z čoho vyberať, ukázali, že peniaze dokážu veľa, ale ukázali aj to, že slovenská spoločnosť je značne polarizovaná. Ukázali však aj to, ako sa posúvajú hranice na politickej scéne. S nástupom ultraliberálov financovaných ESET-om sa zrejme podarilo definitívne spáchať seppuku konzervatívcom z KDH, keď politikárčia aj pri takej téme, ako je Istanbulský dohovor. Iste, to, že sa SMER chytá konzervatívnych tém, aj spomínaného dohovoru, môže vzbudzovať nedôveru, ale pri bordeli, ktoré je na slovenskej politickej scéne už nemôže nič prekvapiť.

Prezidentské voľby odhaľujú, že tento chaos mimoriadne zle vplýva najmä na ľudí. Rozoštváva, lebo chýba konzistentnosť názorov. Mladí prelietavosť ešte nevnímajú, majú elán ale chýba im historická pamäť, starší síce majú pamäť a skúsenosť, ale sú znechutení. Robiť politiku ako nikdy nekončiaci oportunizmus či spôsobom kam vietor, tam plášť, je zlá vizitka pre politikov, ale aj pre spoločnosť.

Niekoľko odkazov na články z posledných dní, ktoré sčasti naznačujú, ako si tu doma zhruba stojíme

POSTOJ – Ich silné a slabé stránky

POSTOJ – Pôjdem voliť a…

Hlavné správy – Hlavne konzervatívne: KDH…

Ďalší krúžok salámy

Na domácej scéne ale aj vo svete sa toho v posledných dňoch udialo viac ako dosť, od útoku na Novom Zélande cez obvinenie Mariána Kočnera a odsúdenie Ladislava Bašternáka. Samozrejme nezabúdame ani na prezidentské voľby na Slovensku a či špekulácie o tom, či a ako sa k vražde Jána Kuciaka nepriplietol aj oligarcha z Penty Haščák. Pri tom všetkom si ale svojím životom žije aj Európska únia – europarlament schválil zriadenie fondu pre utečencov, do ktorého nalial neuveriteľné peniaze. A samozrejme, poslanci pri tom nezabudli ani na kvóty, ktoré v intenciách newspeaku označujú slovom solidarita. Upozornil na to vo videu na facebooku europoslanec Richard Sulík.

Zobraziť video

Keď ti siahajú na peniaze

Kým na Slovensku sa žije prezidentskými voľbami, aspoň to tak v médiách vyzerá, Václav Klaus vo svojom blogu upozornil na nebezpečenstvo, ktoré hrozí od Medzinárodného menového fondu. Hneď na úvod treba povedať, že ide len o pokusný balónik, ako na to svet zareaguje, ale už je vypustený.

V princípe ide o to, že niektorí činovníci Medzinárodného menového fondu sa nevedia zmieriť s nízkymi úrokovými sadzbami. V prípade krízy by totiž podľa ich receptu, mali centrálne banky radikálne znížiť úroky, o 3 až 6 percent, aby sa ekonomika rozhýbala. To ale dnes nejde, lebo sadzby sú pod spomínanými tromi percentami. Ak by prišlo takéto zníženie, sadzby by boli záporné, peniaze na účtoch by sa znehodnocovali a ľudia by si ich samozrejme vybrali a držali by hotovosť.

A práve tu je pes zakopaný. Zrušiť hotovosť tak rýchlo nepôjde, hoci sa na tom už pracuje, a tak prišli s nápadom, že by sa mohli zaviesť dve paralelné meny – elektronická a fyzická, medzi ktorými by bol stanovený nejaký kurz. Takže ak by ste z banky vybrali 100 elektronických eur, dostali by ste iba 90 fyzických. Čistá zlodejina. Takto by ale ľudí prinútili držať peniaze na účtoch a platiť všetko elektronicky. A tak by nad nimi získali centrálne banky úplnú kontrolu – ak by znížili sadzby do záporu, postavili by ľudí pred voľbu – buď sa jednorazovo vzdať časti svojich prostriedkov a držať ich vo forme hotovosti, alebo sa pozerať, ako sa elektronické peniaze na účtoch pomaly znehodnocujú.

Zatiaľ iba myšlienka, ktorá už má aj svojich odporcov – Nemecko vyhlásilo, že ak by sa niečo takéto malo realizovať, vystupuje z Eurozóny. Ale nikdy nehovor nikdy.

Celý článok

Kam nás privedú 5G siete

Určite ste zaregistrovali kroky Američanov proti čínskej technologickej spoločnosti Huawei, od zatknutia dcéry zakladateľa spoločnosti až po nátlak na štáty celého sveta, aby sa výrobkom tejto firmy oblúkom vyhli. Hovorí sa o špionáži a podobne, ale v princípe, ako vždy, ide zasa len a len o kšeft. Huawei je totiž obrovským konkurentom Američanov pri zavádzaní 5G sietí. Len pre predstavu – ak sa vám dnes zdá, že to s vežami s vysielačmi na pokrytie územia mobilným signálom nie je v poriadku a ste znepokojení takzvaným elektrosmogom z týchto a podobných žiaričov, pripravte sa, že ich bude viac. Oveľa, oveľa viac, rádovo môžeme hovoriť o náraste krát 10 až krát 100. Ak v amerických mestách bolo v roku 2016 zhruba 300 tisíc žiaričov, 5G sieť ich bude vyžadovať milióny. Áno, signál bude všade, internet bude neuveriteľne rýchly, super.

Ale – alarmisti vrátane vedeckej komunity upozorňujú, že technológia 5G predstavuje riziko pre všetok život na planéte – ľudí, zvieratá, hmyz a rastliny. Je zrejmé, že ľudské zárodky a deti patria medzi najzraniteľnejších členov ľudskej populácie. Dokonca ešte pred zavádzaním siete 5G švédski vedci dospeli k záveru, že „deti sú skutočne oveľa citlivejšie voči účinkom elektromagnetického poľa na mikrovlnných frekvenciách“, a uviedli, že deti, ktoré začali pravidelne používať „bezdrôtové alebo mobilné telefóny pred dosiahnutím veku 20 rokov“, majú štvornásobne väčšie riziko nádoru mozgu.

Informátorka OSN uviedla: „Prvotná reakcia ľudí na myšlienku, že by technológia 5G mohla byť existenčnou hrozbou pre všetok život na Zemi, je zvyčajne nedôvera a / alebo nezhoda v názoroch. Akonáhle však preskúmajú fakty, ich druhou reakciou je často zdesenie.

Celý článok

Ale si tu žijeme

Vojna Maďarsko versus Európska komisia pokračuje. Najnovšie maďarská vláda spustila kampaň zameranú proti predsedovi Európskej komisie Jean-Claude Junckerovi a maďarskému finančníkovi Georgovi Sorosovi. Obviňuje v nej Brusel z presadzovania migračnej politiky, ktorá ohrozuje bezpečnosť Maďarska.

Maďarská vláda svoju novú verejnú kampaň označuje za informačnú, prichádza s ňou však v čase blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu.

Európska komisia kampaň maďarskej vlády odsúdila ako šialenú konšpiračnú teóriu a informácie v nej obsiahnuté považuje za fake news. „Európska komisia pod vedením predsedu Junckera sa snaží s dezinformáciami a fake news bojovať. Tento prípad nie je výnimkou, „povedal portálu Politico hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas.

Maďarsko to ale berie per partes a do tanca vyzvalo aj švédsky kabinet. Švédska ministerka sociálnych vecí sa totiž po oznámení maďarskej vlády o spustení program na ochranu rodiny a podporu pôrodnosti vyjadrila, že chcú zo žien urobiť sexuálne otrokyne. Maďarský minister zahraničia je kulantne a zaobalene odpovedal, že je tupka. A tak si následne popozývali veľvyslancov aby im tlmočili svoju nespokojnosť s postojom ich domovských reprezentácií.

A potom že v tej únii nie je veselo.

Celý článok o kampani proti Junckerovi

Celý článok o spore Maďarsko vs. Švédsko

Médiá si už kandidátov vybrali

Médiá už skúšajú intrigy ako pomôcť tzv. demokratickým kandidátom, ktorí sú bez obsahu, zato však plní marketingových floskúl. V opakovaní bezobsažných fráz zatiaľ suverénne víťazí Milan Krajniak nasledovaný Zuzanou Čaputovou. Mistrík síce opakuje podobné súvetia, ale chýba mu tam ten prepálený marketing ako u predchádzajúcich kandidátov, čo sa môže nakoniec ešte ukázať ako výhoda, lebo na rozdiel od tých dvoch pôsobí aspoň trochu dojmom, že tomu, čo hovorí, fakt verí

Niektorým kandidátom sa výrazne snažia pomôcť moderátori, napríklad tým, že ich oponentovi skáču do reči, nenechajú ho dopovedať myšlienku, respektíve miesto neho dokončia odpoveď sami. Keďže sa jedná o moderátorov s povrchnými znalosťami, stačí ak sa nejaký kandidát ako Harabin nedá odbiť všeobecnými frázami a ide do podstaty problému, a razom vidieť ich nekompetentnosť viesť diskusiu z dôvodu neznalosti problematiky.

Celý článok

Výzva Eduarda Chmelára

Kto to tu vlastne vedie?

Pokus o majdan vo Venezuele je horúcou geopolitickou témou dnešných dní. A žiaľ, polarizácia názorov na túto tému sa premieta aj do politických reálií na Slovensku, keď sa čoraz jasnejšie ukazuje, že naše ministerstvo zahraničia ako keby ani nesídlilo na Slovensku…

OSN ústami svojho generálneho tajomníka Antónia Guterrresa vo svojom liste z piatku 1. februára 2019 potvrdila, že uznáva súčasnú vládnu moc Venezuely za legitímnu. Podľa všeobecne uznávaných princípov medzinárodného práva je neprípustné zasahovať do vnútorných záležitostí štátov, s výnimkou konkrétnych prípadov schválených OSN – medzi ktoré ani náhodou nepatria nejaké subjektívne názory veľmocí na demokratickosť či nedemokratickosť diania v danej krajine.

Pridám aj varovanie z otvoreného listu, ktoré ministrovi zahraničia adresoval Ľuboš Blaha zo Smeru:
Akékoľvek uznanie vodcu venezuelskej opozície by bolo v rozpore z vnútornou integritou danej krajiny. Bolo by precedensom do budúcnosti, kedy by si ktorákoľvek veľmoc mohla v menšom a slabšom štáte povedať, že má pochybnosti o jeho demokratickom vývoji, či sociálno- ekonomickom manažmente a uznala by ako lídra štátu svojho favorita.
Ak sa začne takto spochybňovať národná suverenita, potom nemôžeme namietať, ak povedzme Rusko bude podľa tej iste logiky pristupovať k Ukrajine a pod zámienkou demokratického deficitu či sociálnych problémov uzná za prezidenta Ukrajiny po najbližších voľbách 2019 nejakého svojho obľúbenca. A situáciu vyrieši vojensky – čo potom budeme hovoriť, ak sme sa nevedeli zastať Venezuely v aktuálnom prípade?

Celý článok

Otvorený list Ľuboša Blahu

Trump v súkromí pripustil odchod USA z NATO

Šéf Bieleho domu Donald Trump vlani niekoľkokrát v súkromnom rozhovore vyjadril želanie zrušiť členstvo Spojených štátov v Severoatlantickej aliancii. Napísal to denník The New York Times, ktorý správu opiera o tvrdenie činiteľov americkej vlády. Obávajú sa vraj, že sa prezident k hrozbe vráti, ak spojenci nezvýšia výdavky na obranu v ním požadovanom objeme.

Počas samitu NATO vlani v lete Trump povedal svojmu bezpečnostnému tímu, že nevidí zmysel vojenskej aliancie, ktorá Spojené štáty finančne vysáva. Jeho poradcovia vtedy nedopustili odchýlku od doterajšej americkej stratégie, ktorej zmena by drasticky obmedzila vplyv USA v Európe a Rusko by posilnila na desaťročia, píše denník.

Celý článok

Keď tak počúvate toho Junckera

Rok 2019 je často považovaný za čas, kedy sa niečo „rozhodne“, pričom sa napospol odkazuje na májové voľby do Európskeho parlamentu, v ktorých majú veľkú šancu posilniť (ak nie rovno zvíťaziť) odporcovia súčasného centralistického „Bruselu“. Nie je ale pravdepodobné, že by z týchto volieb okamžite vzišiel nejaký jednotný prúd „nového európskeho myslenia“ – motívy protestov „žltých viest“ sa až príliš líšia od motívov tých, ktorí hlasovali za Brexit, a nespokojná talianska mládež vyniesla k moci protestné strany tiež z iných dôvodov. A jednoduchý nesúhlas s Bruselom je z hľadiska programu zúfalo málo. Svojím spôsobom ale vzniká akási platforma, na ktorej bude možné stavať do budúcnosti. A „čiernych“ nálepiek tým bude len pribúdať, pretože európska ľavica až príliš prerástla s vládnucimi, ale odumierajúcimi technokratmi a nič než nadávky jej v zálohe nezostávajú. Jej revoltujúca podstata sa preklápa v multikulturaslimus, ktorý ale beží len na prázdnych frázach plných idealizmu a občas aj v sociálnej rovine. Všeobecne je ale už preč.

Prázdne frázy Jean-Clauda Junckera a jeho kolegov z „únijnej špičky“ dokazujú, že si „Brusel“ – už len z obyčajnej zotrvačnosti – žije vlastným životom, ktorý sa s každodennou realitou snáď ani nemá šancu stretnúť. Pamätníkom to nemôže nepripomenúť posledné roky najvyšších predstaviteľov tunajšej KSČ. Tie paralely bolia. Komu by totiž napadlo, že po troch dekádach skončíme veľmi blízko tomu, odkiaľ sme vychádzali, teda s vedením, ktoré je mimo a nevie, ako ďalej. A tak ide jednoducho zaslepene ďalej, očividne v márnej nádeji na zázrak.

Celý komentár Terezy Spencerovej

Žijeme v lži

Zamysleli ste sa nad tým, ČO celý deň robíte? Čo robíte dni, mesiace i roky? Celý život? Možno lepšou otázkou je PREČO to vlastne robíte.

Prečo každý deň vstávate o siedmej ráno, idete niekam, kde robíte niečo, čo 80% ľudí nebaví, potom idete nakupovať … Jazdíte s tým košíkom a „zháňate potraviny“, ako zombíci.

Prebudili ste sa niekedy z ničoho nič v obchodnom dome, rozhliadli sa a uvideli všetky tie prázdne výrazy, bez výrazu, bez nádeje … v jednom rytme. A opýtali ste sa v tú chvíľu sami seba …. „Prečo to všetci robíme?“.

Po nákupe idete domov, kde vám zvyšok dňa revú deti alebo musíte upratovať a variť … .Potom znova upratovať a znova variť. Potom do práce. Deti do školy, deťom úlohy, sledovanie televízie. Čo potom tie deti, tie za 8 hodín práce ani nedostanú zaplatené. Veď je to na zaplakanie. Nehovoriac o tom, ako ničíme sami seba a svoju planétu.

Celý článok s videom

Aj opozícia a Tódová sú v spojení s mafiou

Niet pochýb o tom, že oligarchia v pozadí Smeru, reprezentovaná podnikateľmi Jozefom Brhelom či Miroslavom Výbohom, je frustrujúcim príkladom korupcie. Oveľa menej, a pritom nezaslúžene, sa hovorí o mafii a jej kvitnúcich väzbách s opozičnými politikmi a novinármi. Prečítajte si dlhý a spletitý príbeh o tom, ako sa Monika Tódová stala povoľným nástrojom v rukách Petra Kočša, Vladimíra Pčolinského a ich ad hoc spojenca Daniela Lipšica.

Vráťme sa do roku 2006. Smer vyhráva voľby a spolu s HZDS a SNS vytvára vládnu koalíciu. Do centrály SIS, sprevádzaný príslušníkmi Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, vystupuje novovymenovaný riaditeľ Jozef Magala. Mnohým služobným funkcionárom tajnej služby je zamedzený vstup na pracovisko, pretože organizáciou sa práve valí smršť rozsiahlych personálnych čistiek. Niežeby po bačovaní baťka Ladislava Pittnera neboli viaceré výmeny opodstatnené. Avšak problematický spôsob ich realizácie je sprevádzaný ešte otáznejšou kvalitou nových posíl: kľúčové pozície v SIS obsadzujú protežanti vplyvných hráčov najsilnejšej koaličnej strany, predovšetkým ministra vnútra Roberta Kaliňáka a podnikateľa Miroslava Výboha.

K slovu sa dostáva aj naoko bezvýznamný hráč Peter Košč. Vďaka vrelým vzťahom s čerstvo menovaným ministrom kultúry Marekom Maďaričom sa Peter Košč okamžite dostáva do pozornosti riaditeľa SIS Jozefa Magalu a tým sa začína jeho kariéra spravodajského dôstojníka. A zručného manipulátora v zákulisí politiky, biznisu, podsvetia, spravodajských služieb a Policajného zboru. Rokmi sa strany pri moci menia, menia sa riaditelia SIS ale Košč ostáva, priberá si do tandemu Pčolinského a osvojí si Tódovú.

Celý komentár Petra Tótha

Únia je v pokročilom štádiu rozpadu

Európska únia je v pokročilom štádiu rozpadu, vyhlásil to bývalý grécky minister financií, autor bestsellerov Yanis Varoufakis.

Grécky ekonóm čelil otázkam o stave súčasnej svetovej a európskej ekonomiky. Podľa jeho slov došlo v roku 2008 k opakovaniu roku 1929. Dôsledky tejto udalosti sú teraz vidieť na politickej scéne vo forme slabnúcich stredových strán. “Naša generácia má povinnosť pochopiť, čo sa s ňou deje. V roku 2008 došlo k roku 1929 v našej generácii. Rovnako ako v roku 1929 to všetko začalo na Wall Street, ktorá je epicentrom kapitalizmu. Akonáhle kapitalizmus dosiahne neudržateľnú úroveň, tak padá Wall Street.” Ľudia, ktorí podľa svojho vlastného presvedčenia ovládali kapitalizmu, “dav z Davosu”, boli, podľa názoru Varoufakisa, úplne prekvapení. “Nemali dokonca ani tušenie o tom, čo sa stalo,” vyhlásil.

Celý rozhovor

Ešteže nám nemrzne…

Ľudia na námestiach v novembri – to predikuje zmenu. Nejakú. A hoci o tom, čo sa stalo v novembri 1989 sa popísalo všeličo, rovnako sa všeličo už píše o tomto novembri. Opomenieme pritom, čo sa deje u nás, a pozrieme sa do susedných Čiech. Aj tam boli totiž tento rok námestia plné. Pri hľadaní dôvodov, prečo to je, prečo je odrazu Babiš persona non grata, aj keď zasa, ruku na srdce, kedy nebol, to tentoraz nadobudlo príchuť blenu.

Podľa článku Ladislava Větvičky totiž nejde o nič iné ako o ekonomické záujmy. A samozrejme koho iného ako USA. Česi majú nedostavané dve jadrové elektrárne – Temelín a Dukovany. Čo čert nechcel, jedinou firmou, ktorá dokáže elektrárne dostavať pri zachovaní požadovaného stupňa bezpečnosti je Rosatom. Z Ruska. Ale američania majú svoj Westinghouse, v umelom spánku, keďže firma je v reštrukturalizácii, ale podľa Větvičku by sa radi na Česku vyhojili. A tak keď sa Babiš otočil na východ, pritiahli slučku.

Celý komentár Ladislava Větvičky

Nedotknuteľní?

Šeliga a Farská čelia vážnym obvineniam a vyšetruje ich polícia. Namiesto toho, aby rešpektovali orgány činné v trestnom konaní a slušne si počkali na výsledky vyšetrovania, ako každý občan, oni okolo seba prskajú, vyplakávajú a zase spochybňujú štát. Ako vždy. To je už fakt choré. Takúto drzosť snáď nemá ani Bašternák a Kočner. Keď sa došlo na ich podvody, nevyhovárali sa na štát, na šikanu, na políciu. Jednoducho sklapli. Ale táto banda Kiskových pubertiakov sa tvári, že sú nedotknuteľní. A zase spriadajú nejakú detinskú konšpiráciu o tom, ako ich niekto zastrašuje. Paranoja. Obyčajná paranoja.

Pánabeka – jasné, decká. Celý svet sa točí okolo vás. A všetci vás len šikanujú a zastrašujú. A sledujú. Úplné hordy policajtov a tajných služieb. Všetkých na svete zaujímajú len nejaké stupídne decká. Namiesto toho, aby ste sa poďakovali polícii za to, že chytili vrahov Kuciaka, kým vy ste tu akurát tak rozoštvávali Slovensko, tak ešte ďalej idete kopať do polície – za to, že si robí svoju robotu.

Proste si to priznajte – ak ste podozriví z korupcie, tak zjavne niečo nebude čisté s peniazmi, ktoré inkasujete. A je vo verejnom záujme, aby sa to vyšetrilo. Bodka. Tak prestaňte prskať a rumázgať pred kamerami.

Ja osobne plne rešpektujem políciu a mám k nej dôveru. Zato voči hentým deckám mám nulovú dôveru – som presvedčený, že sú platení zo zahraničia a organizovali na Slovensku prevrat. A asi si to myslí aj predseda Smeru Fico. A spolu s ním polovica Slovenska. Čo je na tom, preboha, zlé? O akej šikane tu tárajú médiá? To ideme akože odopierať ľuďom právo na ich názor?

Ľuboš Blaha

Celý FB status

Quo Vadis, Slovensko?

Takzvaný Globálny kompakt OSN pre bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu (GCM) je vyjadrením súhlasu s tým, že migrácia je čosi ako základné ľudské právo. Štáty sa tým síce ešte nezaväzujú, že hneď zajtra si prevezmú milión obetí neokolonializmu, nivočenia planéty konzumom, imperiálnych vojen a preľudnenia, ale svojím podpisom sa hlásia k tomu, že považujú za správne a normálne to urobiť v budúcnosti.

Naša vláda viacmenej stále nepovedala nahlas svoje definitívne stanovisko k tejto veci. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí však vydalo stanovisko, kde konštatuje: „Migrácia patrí medzi najdôležitejšie témy, ktoré rezonujú na pôde OSN od vypuknutia migračnej krízy. Počas samitu na vysokej úrovni, 19. septembra 2016, ktorého sa za SR zúčastnil prezident Andrej Kiska, bola prijatá tzv. Newyorská deklarácia pre utečencov a migrantov. Touto deklaráciou boli spustené dva procesy s cieľom pripraviť globálne kompakty pre utečencov a migrantov. Takmer dvojročné konzultačné a medzivládne rokovania ku globálnemu paktu o migrácii boli ukončené 13. júla 2018 v New Yorku, pričom jeho formálne schválenie je plánované počas medzivládnej konferencie na najvyššej úrovni v Marakeši 10.decembra 2018.“

MZV ďalej tvrdí: „Pakt nie je ani zmluvou ani dohovorom a je právne nezáväzný. Nevyžaduje od vlád podpis ani ratifikáciu. Pakt rovnako nestanovuje, ako budú jednotlivé štáty implementovať svoje ciele. Štáty sa môžu slobodne rozhodnúť, ako postupovať v súlade s ich vnútroštátnymi prioritami. Pakt neukladá štátom žiadne nové povinnosti týkajúce sa toho, kto môže či nemôže vstúpiť na ich územie.“

Lenže, ak je pakt taký neškodný, prečo sa k nemu odmieta pripojiť čoraz viac krajín? Už to nie je len USA, Austrália a Maďarsko – jasne sa vyjadrilo Dánsko a Poľsko, teraz už aj Chorvátsko, váha Česko a rad ďalších krajín. Rakúsko oficiálne vyhlásilo, že sa k paktu nepripojí. Rakúska vláda tento krok zdôvodnila tým, že má k obsahu nezáväzného dokumentu s oficiálnym názvom Globálna dohoda o bezpečnej, riadenej a regulovanej migrácii zásadné výhrady. Pakt podľa Rakúšanov nie je vhodný na riešenie problémov s migráciou, ohrozuje suverenitu Rakúska v migračnej politike a stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Rakúsko preto do Maroka nevyšle svojho zástupcu a na zasadaní Valného zhromaždenia OSN v septembri 2019 sa zdrží hlasovania.

Celý článok

Únia chce na hraniciach detektory lži – článok