Keď ti siahajú na peniaze

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Kým na Slovensku sa žije prezidentskými voľbami, aspoň to tak v médiách vyzerá, Václav Klaus vo svojom blogu upozornil na nebezpečenstvo, ktoré hrozí od Medzinárodného menového fondu. Hneď na úvod treba povedať, že ide len o pokusný balónik, ako na to svet zareaguje, ale už je vypustený.

V princípe ide o to, že niektorí činovníci Medzinárodného menového fondu sa nevedia zmieriť s nízkymi úrokovými sadzbami. V prípade krízy by totiž podľa ich receptu, mali centrálne banky radikálne znížiť úroky, o 3 až 6 percent, aby sa ekonomika rozhýbala. To ale dnes nejde, lebo sadzby sú pod spomínanými tromi percentami. Ak by prišlo takéto zníženie, sadzby by boli záporné, peniaze na účtoch by sa znehodnocovali a ľudia by si ich samozrejme vybrali a držali by hotovosť.

A práve tu je pes zakopaný. Zrušiť hotovosť tak rýchlo nepôjde, hoci sa na tom už pracuje, a tak prišli s nápadom, že by sa mohli zaviesť dve paralelné meny – elektronická a fyzická, medzi ktorými by bol stanovený nejaký kurz. Takže ak by ste z banky vybrali 100 elektronických eur, dostali by ste iba 90 fyzických. Čistá zlodejina. Takto by ale ľudí prinútili držať peniaze na účtoch a platiť všetko elektronicky. A tak by nad nimi získali centrálne banky úplnú kontrolu – ak by znížili sadzby do záporu, postavili by ľudí pred voľbu – buď sa jednorazovo vzdať časti svojich prostriedkov a držať ich vo forme hotovosti, alebo sa pozerať, ako sa elektronické peniaze na účtoch pomaly znehodnocujú.

Zatiaľ iba myšlienka, ktorá už má aj svojich odporcov – Nemecko vyhlásilo, že ak by sa niečo takéto malo realizovať, vystupuje z Eurozóny. Ale nikdy nehovor nikdy.

Celý článok