Koniec Západu, ako sme ho poznali?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Som si istá, že kedysi v 50. rokoch, keď inštitúcie boli nové a krehké, sa množstvo ľudí obávalo, že západná aliancia nikdy nezačne fungovať. Možno v 70. rokoch, v ére Červených brigád a Vietnamu, sa mnoho ďalších bálo, že Západ neprežije. Ale nemôžem si spomenúť na žiadny takto dramatický moment v mojej dospelosti: Práve teraz sme len dve či tri nesprávne voľby vzdialení od konca NATO, konca Európskej únie a možno konca liberálneho poriadku, ako sme ho poznali, napísala Anne Applebaum.

V Spojených štátoch čelíme reálnej možnosti Republikánskej prezidentskej nominácie Donalda Trumpa, čo znamená, že musíme brať vážne možnosť prezidenta Trumpa. Kampaň Hillary Clintonovej sa z viacerých dôvodov môže zrútiť; voľby sú humorná vec a elektorát je vrtkavý. To znamená, že na budúci rok v januári môžeme mať v Bielom dome muža, ktorého to, čomu by prezidenti Obama, Bush, Clinton, Reagan – rovnako ako Johnson, Nixon a Truman – hovorili „naše spoločné hodnoty“, vôbec nezaujíma.

O rok sa budú konať prezidentské voľby vo Francúzsku. Jednou z popredných kandidátok je Marine Le Penová z Národného frontu, ktorá sľúbila opustiť NATO aj EÚ, znárodniť francúzske podniky a obmedziť zahraničných investorov. Tak ako Trump predpokladá osobitné vzťahy s Ruskom, ktorého banky platia jej volebnú kampaň. Francúzski priatelia ma uisťujú, že ak prejde do záverečného kola, ľavý stred a pravý stred sa spoja, ako to urobili pred dvoma dekádami proti jej otcovi. Ale voľby sú humorná vec a elektorát je vrtkavý. Čo keď sa oponent Le Penovej náhle stane obeťou škandálu? Čo keď Paríž zasiahne ďalší útok Islamského štátu?

Celý článok