Kvóty sú opäť na stole

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Európsky parlament začal realizovať migračný plán amerického finančníka Georgea Sorosa. V piatok 20. októbra to v Budapešti vyhlásil komunikačný riaditeľ maďarskej vládnej strany Fidesz Balázs Hidvégi. Podľa agentúry MTI sa Hidvégi vo svojom vyhlásení odvolal na štvrtkové rozhodnutie Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci. Komunikačný riaditeľ pripomenul, že výbor schválil správu o reforme dublinského nariadenia, ktorý sa týka spoločného utečeneckého systému Únie.

Z návrhu mandátu EP na rokovania s členskými štátmi vyplýva, že krajiny EÚ, ktoré odmietnu premiestniť na svoje územie žiadateľov o azyl z iných štátov Únie, by mali mať obmedzený prístup k eurofondom. “Je zrejmé, že hrozba prisťahovaleckých kvót je reálna – a to aj napriek tomu, že predstavitelia maďarskej ľavice v EP to popierajú,” povedal Hidvégi, podľa ktorého je mimoriadne zarážajúce, že poslanec EP za Demokratickú koalíciu expremiéra Ferenca Gyurcsánya hlasoval za schválenie uvedenej správy.

Dublinské azylové pravidlá sú základným kameňom azylového systému EÚ. Ich reforma, ktorá sa predpokladá v roku 2018, by mala odstrániť existujúce nedostatky a vytvoriť pevný odolný systém v prípade krízových situácií. Členské štáty prvého vstupu – čiže krajiny, vstupom na územie ktorých sa utečenci dostanú do EÚ – by v budúcnosti nemali byť automaticky zodpovedné za spracovanie žiadostí o azyl.

Europoslanci navrhujú, aby sa pri prisudzovaní tejto zodpovednosti brala do úvahy existencia skutočných väzieb žiadateľa k jednému z členských štátov: napríklad prostredníctvom rodinných príslušníkov, ktorí na jeho území už žijú, či prostredníctvom predchádzajúceho pobytu alebo štúdia azylanta v niektorej z krajín EÚ.

Pokiaľ neexistuje žiadna takáto väzba, zodpovednosť za žiadateľa o azyl by mala členskému štátu pripadnúť automaticky na základe pevného distribučného kľúča, a to okamžite po registrácii, bezpečnostnej previerke a rýchlom posúdení oprávnenosti žiadosti azylanta o právnu ochranu.

Členské štáty, ktoré nebudú rešpektovať nové pravidlá, by podľa poslancov mali čeliť riziku obmedzenia prístupu k fondom EÚ.

Celý článok

R.Fico o imigrácii