Maďarsko aktivovalo dohodu o obrane hraníc uzatvorenú medzi štátmi V4

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Maďarský premiér Viktor Orbán v týchto dňoch oznámil, že Maďarsko sa rozhodlo aktivovať dohodu o obrane hraníc uzatvorenú medzi štátmi V4, pretože migračná vlna a tlaky na južné hranice Maďarska začínajú podľa jeho slov pripomínať rok 2015! A po aktivácii tejto dohody sú Slovensko, Česko a Poľsko zaviazané v prípade potreby poskytnúť Maďarsku okamžitú pomoc.

Orbán pristúpil k aktivácii dohody s V4 po tom, čo pokusy o prekročenie maďarskej hranice narástli v posledných mesiacoch takmer desať násobne! Ako sa píše vo vyhlásení maďarskej vlády: „V decembri 2018 pohraničná polícia zmarila 390 pokusov, kým v roku 2019 došlo k takmer desať násobnému nárastu na 3 299. Dáta z nového roku tiež neupokojujú, len 1. januára maďarská polícia zadržala 212 nelegálnych migrantov. A za prvých 6 dní šlo dohromady o 900 pokusov o nelegálne prekročenie hraníc. Začína to vyzerať ako najhoršie dni v roku 2015.“

K tejto situácii sa vyjadril aj samotný maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý na tlačovej konferencii okrem iného uviedol: „Pokiaľ ide o správy o migrácii, v prvom rade sme boli informovaní o ročných údajoch tureckého úradu pre migráciu. Takže sme sa pozreli na to, čo sa deje v Turecku. Ročné zhrnutie tureckého migračného úradu uvádza, že v roku 2019 vstúpilo do Turecka nelegálne 450 000 ľudí. To je 450 000 za jeden rok. Čo je nárast o 70% oproti predchádzajúcemu roku. V dôsledku toho došlo tiež k dramatickému nárastu počtu migrantov smerujúcich do Grécka o 180%. Logickým dôsledkom toho bolo zvýšenie počtu migrantov na balkánskej trase“.

Celý článok