Malé ale podstatné víťazstvo

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Blížia sa nám parlamentné voľby, politici sa rozčuľujú nad volebným moratóriom na prieskumy, mimovládky, platené spravidla zo zahraničia, sa už aktivizujú a ohlasujú kampaň (nie, to nie je ani náhodou miešanie sa do záležitostí iného štátu). A pri tom všetkom bežný človek premýšľa, komu to vo voľbách hodiť a či sa vôbec volieb zúčastniť.

V Európskom parlamente sa ale 24. októbra ukázalo, že sa počíta každý hlas, ako poslanca, tak aj voliča, ktorý ho tam dostal. Len o 2 hlasy totiž neprešiel návrh uznesenia, ktorý mal napomôcť rýchlejšiemu presídleniu Afriky do Európy – dobre, to bola hyperbola. Ale – v návrhu uznesenia európsky parlament vyzýval členské štáty, aby urýchlene evakuovali obyvateľov z Líbye a presunuli ich aj do štátov Európskej únie. V spomínanom uznesení európsky parlament tiež vyzýval na vytvorenie bezpečných a legálnych ciest a na podporu evakuácie, presídlenia a zavedenie humanitárnych koridorov do EÚ.

Marketingovo to využila ĽSNS, ktorej dvaja poslanci Európskeho parlamentu – Radačovský a Uhrík, hlasovali proti. A áno, práve dva hlasy rezolúciu poslali do zabudnutia, aspoň dočasne. A je to dôkaz, že keby tam miesto týchto dvoch boli takzvaní vítači, mohlo to byť celé inak. A áno, podobne môže v národnom parlamente, ak nefunguje koaličný valec, rozhodnúť aj jeden hlas opozičného poslanca. Preto, bez ohľadu na predvolebné prieskumy, má význam vysloviť svoj názor vhodením volebného lístka. A nie je dôležité, či prieskumovému lídrovi alebo predvolebnému lúzrovi. Názor je názor; a demokracia okrem práv zakladá minimálne jednu povinnosť – starať sa o ňu, aby prežila.

Celý článok

Video – Uhrík

Mimovládky idú do volieb

Moratórium rozbúrilo hladinu

Keď vás uráža kríž, choďte inam