Nasledujúce štyri roky vo svete predurčili udalosti po roku 2008

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

5. apríla 2017 sa vo Washingtone konala konferencia spoločnosti Geopolitical Futures s názvom Najbližšie štyri roky: Úloha Spojených štátov vo svete. Hlavný referát podujatia predniesol stratég George Friedman. A hoci témou bola úloha USA vo svete, venoval sa jej s ohľadom na geopolitickú situáciu vo svete, teda aj v Európe. V rozsiahlom vystúpení opísal, ako v Európe prebieha boj technokracie sídliacej v Bruseli s národmi Európy, a ako sa takzvaná „európska identita“ obracia na prach. Tu je veľmi malá časť jeho vystúpenia.

Nemci objavili, že nie sú Gréci. Gréci objavili, že Nemci si nemyslia, že sú Gréci. Južná Európa upadla do depresie a Nemci povedali, pozrite, nemôžeme financovať vašu chudobu. Povedali aj iné veci, ako – je to všetko vaša vina, ste hlúpi a leniví – a ich potom nazývali nacistami ako zo starých čias a Európa nekonala ako v roku 1939, ale rozprávali ako v roku 1939.

V Európe však urobili jeden veľmi dôležitý objav. Na národoch záleží. Merkelovej záleží na tom, čo sa stane Nemcom viac, ako jej záleží na tom, čo sa stane Grékom. To bol obrovský objav, ale bol to objav, ktorý neprišiel v mieri a prosperite. Musel byť objavený v bolesti.

A odvtedy vidíme v Európe, že tento objav sa prejavuje v probléme za problémom. Technokracia sedí v Bruseli, špekuluje, ako by Európa mala vyzerať a organizuje zasadania. A pritom sa Európa drobí. Musí.

Problém imigrácie bol dôležitý. Maďarsko je krajina s 10 miliónmi obyvateľov. Akceptovať neobmedzenú migráciu by znamenalo, že Maďarsko nebude iba chudobné, ale že nebude viac Maďarskom. A technokracia hovorí, že na tom nezáleží. Si rasista, ak si chceš zachovať národnú identitu. A maďarskou odpoveďou sú hlbokomyseľné frázy ako – pototo sa aj s tým koňom, na ktorom si pricválal. A tak Juncker zúri na Britov, zúri na Poliakov. Takže technokracia v Európe vydáva správy a zúri, stáva sa však stále menej a menej mocnou. Prečo? Pretože je známe, že láska k vlastným má prednosť pred všetkými inými láskami.

Ak ste Grék, narodili ste sa gréckej matke hovoriac po grécky a boli ste vychovaný v gréckej kultúre, naučený milovať veci, ktoré milujú vaši rodičia a nenávidieť veci, ktoré nenávidia vaši rodičia. To je, kým ste. Platí to aj pre iné krajiny.

Nemôžete zrušiť identitu ľudskej bytosti podpisom dohody. Nedovolia vám to.

Celý článok