Ofenzíva progresivistov

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Martin Bago si vo svojom blogu všíma analýzu analytika Inštitútu Václava Klausa a bývalého šéfa kancelárie českeho exprezidenta Klausa Jiřího Weigla, v ktorej sa venuje trendom v Európe a takzvanému progresivizmu. Tu sú dva posledné odstavce analýzy, ktoré môžu motivovať pozrieť sa na problém bližšie.

„Tlak tejto modernej ľavicovej ideológie narastá každým dňom a je evidentné, že jej propagátori a hýbatelia nie sú ochotní viesť žiadne vážne diskusie a tolerovať iné názory. Nesúhlas je označený za lož a populizmus, iný názor za fake news, je oslavovaná a zavádzaná cenzúra a potláčaná sloboda slova. Dnes už nestačí vynucovanie obyčajnej politickej korektnosti, voči názorovým odporcom už sú bežne používané rôzne formy represie, osobných postihov a zastrašovania.
O tom, ako je tento boj vyhrotený, svedčí studená občianska vojna progresivistov s prezidentom Trumpom v USA alebo rapídne sa zhoršujúca situácia v krajinách EÚ. Ofenzíva progresivistov vyvoláva odpor čoraz väčšej časti mlčiacej väčšiny občanov a spoločnosť dramaticky polarizuje. Hrozí nebezpečenstvo, že v tejto situácii tradičné západné demokratické politické systémy strácajú svoju funkčnosť, lebo žiadna strana nie je ochotná pripustiť volebnú prehru a realizáciu politiky druhej strany. Celý západný svet sa ocitá na osudovej križovatke a my s ním.“

Celý článok