Súmrak demokracie

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Politický analytik Ján Baránek v publikovanom rozhovore upozornil na nebezpečenstvá, ktoré so sebou prinášajú sociálne siete, najmä sústredením moci v rukách ich majiteľov, ktorí majú formou cenzúry a zásahov do slobody prejavu dosah na formovanie myslenia množstva ľudí. Tu je prepis časti jeho zamyslenia sa nad aktuálnym stavom.

“Toto je veľmi, veľmi nebezpečné, aby si nevolená skupina vplyvných ľudí vytvárala pravidlá pre celú spoločnosť. Netvrdím, že je to zánik demokracie, ale môže to byť začiatok zániku demokracie,” upozornil Baránek.

Akonáhle sa totiž dostaneme do štádia, že nám politiku budú robiť a ovplyvňovať veľké nadnárodné spoločnosti alebo napríklad aj lokálne médiá, pôjde podľa jeho slov o začiatok konca demokracie.

Analytik dodáva, že sme si dnes veľmi zvykli na demokraciu, ale nesmieme zabúdať na to, že sa to môže zmeniť. “My sme si zvykli na tento pohodlný západný spôsob života a ako keby sme stratili historickú pamäť, že toto čo žijeme je svetlá výnimka v celej histórii ľudstva.”

Preto si nevie vysvetliť, že v čase, keď konečne žijeme v demokracii si ju nechávame takýmito spôsobmi rozkladať. “A to nie je len Google, Facebook. To sú napríklad v našich podmienkach médiá, aktivisti, časť tretieho sektora. Predsa politik, akokoľvek skorumpovaný, je volený. On nemôže podliehať vplyvu dvoch, troch ľudí, ktorí nie sú volení.”

Celý článok
Talianska dôchodkyňa o podpore migrantov