Súmrak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

James v roku 1765 vynašiel parný stroj. V priebehu nasledujúcich 200 rokov tým celkom zničil ekonomickú a finančnú gramotnosť stoviek miliónov ľudí. Za jeho čias všetci vedeli, z čoho žijú. Pretože všetci pracovali na poli. Dnes všetci sedia na nejakom úrade a myslia si, že peniaze vznikajú v ich mzdovej učtárni a že na ne majú, výkon nevýkon, vždy nárok.

Gottlieb vymyslel spaľovací motor a v roku 1885 skonštruoval motocykel, rok na to automobil. Zrýchlil nám tým život a zavrel nás do plechových konzerv. Dal nám nový status, obezitu a obalil nám mozog tukom.

Stále ešte žijúci Bill nám od roku 1975 život ešte viac zrýchlil. Neznesiteľne zrýchlil. Vdýchol život prvým počítačom a ich operačným systémom. Bez toho, že by to tušil, naplánoval nám nielen reálny ale aj virtuálny život. A niektorí z nás žijú len ten virtuálny.

Mladučký Mark nás v roku 2004 za počítače posadil definitívne. Pred údajne sociálnu sieť. V skutočnosti neuveriteľne asociálnu.

Ale najhorší je Otto Eduard Leopold. Vo svojej dobe bezkonkurenčne najvýznamnejší politik. Prezývaný aj Železný kancelár. Omyl. Samozrejme veľmi láskavý a nevidiaci do budúcnosti. V roku 1889 dokončil v Prusku zavedenie nového systému sociálneho poistenia pre všetky vrstvy obyvateľstva. A založil tak epochu štátneho blahobytu, epochu ekonomickej nezávislosti jedincov na ostatných jedincoch. Ale úplne závislých na štáte. Rozvrátil generačnú spolupatričnosť rodín. Položil základy nízkopopulačných generácií, vymieranie štátov. Položil základy štátov pre milovníkov osobnej nezodpovednosti, milovníkov zaslúžených a zaručených dôchodkov a predčasných odchodov na zaslúžený odpočinok. Ani on nečítal Gibbona. A sám nezistil, že každá, skutočne každá fungujúca civilizácia je založená na rodine. Nie na štáte. Pomýlil sa.

Celý komentár

VIDEO: poľnohospodárstvo v EÚ

Hra, ktorá má učiť rozdeľovať dane a dotácie