Život na predaj

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Generálny riaditeľ spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg podľa novinára Duncana Campbella a jeho kolegov z NBC, Süddeutsche Zeitung a Computer Weekly, obchodoval s osobnými dátami užívateľov, pričom niektoré dával svojim priateľom zadarmo. To všetko sa malo uskutočniť v čase, keď verejnosť ubezpečoval, že ochrana ich osobných údajov je prioritou najväčšej sociálnej siete sveta.

Facebook mal v niektorých prípadoch odmieňať zvýhodnené spoločnosti tým, že im poskytol prístup k údajom svojich používateľov. V iných prípadoch zase odmietol prístup k užívateľským dátam konkurenčným spoločnostiam alebo aplikáciám. Amazon napríklad získal rozsiahle osobné dáta užívateľov len za to, že na sociálnej sieti minul veľa peňazí za reklamnú kampaň na smartphone Fire.

Všetko sa malo diať v čase, kedy Zuckerberg hovoril o rastúcej dôležitosti ochrany užívateľov. Ako povedal pre New York Times v roku 2014, súkromná komunikácia medzi užívateľmi je „čoraz dôležitejšia“. „Čokoľvek, čo môžeme urobiť, aby sa ľudia cítili komfortne, je veľmi dobré,” vyhlásil.

Dokumenty však ukazujú, že na rozdiel od verejných vyhlásení spoločnosti Facebook, spoločnosť prišla s niekoľkými spôsobmi, ako sa môžu firmy dostať k dátam používateľov. Facebook si za ne nechal buď priamo zaplatiť alebo sa uspokojil s poriadnou investíciou do reklamy na sociálnej sieti. Takáto dohoda nie je vo svete technológií zas až tak neobvyklá, ale Facebook obchodoval s oveľa citlivejšími dátami, ktoré jeho konkurencia nemá k dispozícii.

Celý článok